Je víno vhodné pro vegetariány a vegany?

je vino vhodne pro vegetariany

Možná si řeknete, WTF? aneb co je to za blbou otázku. Však víno se vyrábí z hroznů – tedy je jasně rostlinného původu, tak co by tam mělo vegetariánům a veganům vadit ? Jenže ono to zase tak jednoduché není.

Jedním z kroků při výrobě vína je totiž jeho čiření. Je to proces, při kterém především v bílém víně dochází k vysrážení termolabilních bílkovin, které by jinak mohly způsobovat nepěkné zákaly. U červeného vína se pak při čiření navíc mohou odstraňovat některé hořce chutnající fenoly. A právě používaná čiřidla jsou často živočišného původu.

Vegani co máte rádi víno, už nečtěte dál :-).

Mezi historicky nejdéle používaná čiřidla patří mléko a vaječné bílky. V mléce se jedná o protein kasein a v bílcích albumim, oba mají kladný náboj a zachytávají tak nečistoty s nábojem opačným, které pak klesají ke dnu, a je snadnější je při stáčení vína odstranit. Z historických záznamů víme, že za tímto účelem se dříve používala také býčí krev, to už je ale naštěstí opravdu dávná minulost.

Ani vegetariáni by už číst neměli …

Existují však další čiřidla zcela živočišného původu, se kterými se stále při výrobě vína pracuje. Asi nejznámější je vyzina – látka podobná kolagenu získaná ze sušených vzduchových měchýřů jeseterovitých ryb nebo tresek. K odstranění nepříjemných tříslovin a také zápachů se stále používá potravinářská bezbarvá želatina.

Řešení pro vegetariány i vegany však přece jenom existuje! Je jím například bentonit.

Jedná se v podstatě o jílovitou horninu vznikající zvětráváním čedičů, která má unikátní vlastnosti jako velkou bobtnavost a adsorpční schopnosti, čehož se právě využívá k čiření vína. Dále je možné nahradit živočišnou želatinu želatinou z agaru, který se získává z mořských řas. Nebo může také vinař investovat do technologie cross flow – kdy se filtrace provádí pomocí speciální membrány.

Jen tak pro úplnost.

Ať už je postup jakýkoliv, čiřidla samozřejmě ve víně nezůstávají, slouží pouze jako prostředek a jsou společně s dalšími kaly před lahvováním odstraněny.

Celkově je čiření vína poměrně složitý proces, kdy se většinou kombinuje více postupů dohromady.

Pokud jste tedy vegany či vegetariány, asi nejlepším řešením je navštívit přímo vinařský provoz a nechat si vysvětlit, jak čiření probíhá.

Za tým eDegustace mohu doporučit například BIO vína od společnosti VERITAS, Velké Hostěrádky, která používá pouze bentonit a cross flow technologii. A navíc se jedná o biovinohradnictví, tedy obhospodařování vinic s důrazem na šetrný přístup k životnímu prostředí.

Zeptejte se v obchodech se zdravou výživou, jestli mají i jejich vína a nebo se připojte 4.11. k naší eDegustaci, která bude patřit právě BIO vínům firmy VERITAS. Přihlašte se ZDE http://www.edegustace.tv/kalendar/

 

 

degustace edegustace on-line

Lenka Maloňová
Baví mě obohacovat mým pohledem a názorem znalosti lidí. Studuji dá se říct tuny literatury, dívám se na inspirativní videa a ráda poslouchám zajímavé přednášky. To, co vím a znám bych chtěla vtipně a zábavně zprostředkovat dalším milovníkům vína. Jsem tak trošku exhibicionista, takže mě můžete vidět i před kamerou nebo třeba sálem plným lidí. Kolem vína se motám od malička, ale výjimečnost tohoto produktu si plně uvědomuji teprve několik posledních let. Za každou lahví je totiž skryto obrovské úsilí, láska a snaha vinaře vytvořit to nejlepší. Každé víno má jiný příběh a já se vám ho s nadšením sobě vlastním pokusím vždy převyprávět.
Komentáře
 1. moll napsal:

  Víno se přece ošetřuje pomocí ruční práce, a ať chceme či nechceme, ulpívají na hroznech částečky lidské kůže a potu, které se nikdy úplně neodkalí ani neodstraní. Navíc je to krev Kristova, takže víno je vhodné výhradně jen pro kanibaly!
  Ale děkuji, už alespoň vím, kdo tu ty bludy šíří, aby poděsil zákazníka a na konci článku udělal za peníze reklamu. Ale myslel jsem, že zrovna Veritas toto nemá zapotřebí.

  • Edegustace.tv napsal:

   Dobrý den,
   jestli pravidelně sledujete naše webové stránky, tak jistě víte, že se snažíme přidávat stále nové články týkající se vína. Samozřejmě není úplně lehké přinášet stále nová témata, proto jsme se nyní inspirovali blížící se listopadovou Edegustací, která bude zaměřená na Biovína z vinařství Veritas. Mnoho lidí neví, jak může mít víno označení bio, proto jsme to chtěli tímto článkem vysvětlit.
   Váš názor samozřejmě respektujeme, nad tímto tématem bychom mohli diskutovat déle, třeba nad sklenkou vína 🙂
   Hezký den přeje tým Edegustace.tv

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *