Jak se pěstují BIO hrozny ?

bio vina

Honosit se termíny bio a eko v souvislosti s vyráběnými produkty, je v dnešní době velice moderní. Bohužel většina bio a eko výrobků se pouze veze na módní vlně a s šetrným hospodařením či ochranou přírody nemá vůbec nic společného. Pojďte se s námi podívat, jak vlastně správně funguje ekologické vinohradnictví.

Jeho cílem je pomocí jasně definovaných a k přírodě šetrných postupů dosáhnout produkce hroznů a vína v maximální možné kvalitě.

Celý proces od pěstování až po výrobu vína je založen především na používání přirozených biologických principů a to včetně hubení škůdců, plevelů nebo zvládání chorob.

 

Veritas 1

Na ekologickou vinici se můžeme dívat jako na propojený systém, kde hlavní roli hrají sluneční energie, půdní živiny a voda. A právě kombinací těchto faktorů vzniká víno nejlépe odrážející dané podmínky – terroire.

Vinař, který se rozhodne pro ekologické vinohradnictví, vychází z tradičních vinařských postupů, znalosti půd i vodního hospodářství na vinici. Mnohé mu však usnadňují moderní technologie i nejnovější vědecké poznatky. Takto získané hrozny jsou pak hlavní surovinou pro výrobu kvalitních biovín.

Samotné vinice mají z hlediska ochrany přírody ohromný potenciál. Velice často jsou situovány v chráněných oblastech, v blízkosti nejcennějších zbytků přírodních ekosystémů, kde využívání těžké mechanizace s kombinací tvrdé chemie, může vážně narušit a poškodit sousedící zbytky přírodních ploch.

Právě v takových oblastech je na místě, aby se vinař stal spoluzodpovědným za ochranu přírody a snažil se aktivně o její uchování či dokonce zlepšení.

Ekologické vinohradnictví tak například díky citlivé aplikaci vhodného ozelenění, použití pomocných látek k ochraně rostlin na bázi výluhu z mořských řas, pomerančové kůry ap. napomáhá obnově vzácných druhů rostlin a hmyzu.

Také přispívá ke snížení eroze půdy a naopak díky pěstování bylinných směsí mezi řádky může obnovovat její úrodnost.

Veritas

Velmi opomíjenou části ekologického vinohradnictví je učit se zacházet s vodou takovým způsobem, aby zásoby kvalitní přírodní vody nebyly zbytečně vyčerpány a aby voda v krajině přirozeně zůstávala.

„Po našich dlouholetých zkušenostech je důležité vše dělat preventivně.To například znamená, že díky znalostem mikroklimatu i půdních podmínek dané viniční trati zvolíme nejvhodnější odrůdu révy vinné a tím výrazně snížíme prostředky na její optimální údržbu“

říká Ing. Pospíšil z firmy VERITAS.

Výsledkem poctivého ekologického vinohradnictví je nejen vypěstování kvalitního hroznu pro výrobu budoucích bio vín, ale také neocenitelný pocit, že vinař svojí činností přispívá k ochraně a obnově přírody.

 

Veritas

Jedno z mála biovinařství je právě firma VERITAS. Zabývá se výhradně pěstováním hroznů révy vinné v režimu ekologického vinohradnictví a následnou výrobou BIO vína.

„Jsme přesvědčeni, že i v naších podmínkách se dají vypěstovat kvalitní hrozny v kategorii BIO, které následně zpracováváme ve vlastním vinařském provozu. Vyrábíme BIO vína pouze z vlastních vypěstovaných hroznů z našich vinic o rozloze 82 ha a tím můžeme deklarovat odběrateli 100% původ Moravských BIO vín“, sdělil nám Ing. Pospíšil.

Text: Ing. Pavel Pospíšil, Lenka Maloňová

Opět po roce na vaše velmi pozitivní ohlasy, budeme opakovat eDegustaci s tímto vinařství Veritas a s vinařem panem Ing. Pospíšilem – už 4. listopadu 2016.

Nezávazně se můžete přihlásit na eDegustaci již nyní ZDE : http://www.edegustace.tv/kalendar/

eDegustace s vinari on-line

Petra Tomčalová
Pocházím z vinařské rodiny z Kobylí a jsem průvodkyní v chytrém světě online milovníků vína. Mojí vášní je zdravý životní styl, víno, tanec salsa, cestování a kvalitní gurmánské zážitky s přáteli. Prostřednictvým mých článků, videí a online degustací získáte zajímavé tipy a rady o víně a o vinařích. Budete degustovat vína interaktivně online a seznamovat se s těmi nejlepšími vinaři z Moravy. Bavte se a zažívejte netradiční zážitky s víny!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *