ProWein – aneb jak pít tři dny v kuse exkluzivní vína

ProWein je největší evropský veletrh vína a tvrdého alkoholu. Koná se každoročně v březnu v německém Düsseldorfu. Protože jsem o jeho návštěvě slyšela už mnohokrát, rozhodla jsem se, že si ho letos nenechám ujít. A tak přináším malou reportáž z cesty za víny z celého světa.

Být ženou vinařkou má podle Libušky Vrbové obě strany mince

Letošní první eDegustace by se dala vystihnout jedním slovem a tím je POHODA. Při natáčení vznikl super tým složený z moderátorky Lenky Maloňové, vinařky Libušky Vrbové a sommeliéra Radovana Vargy. A protože se tentokrát natáčelo v sedě, celá degustace byla příjemně uvolněná, jako by se sešli tři kamarádi a jen tak si povídali o víně.

Vína na Velikonoce

Některé z mých oblíbených jídel jsou ty, které ochutnáváme právě když se slaví Velikonoce: Čerstvá chřestová omeleta se šunkou na snídani apod. Ale jaká vína pít na Velikonoce k těmto pokrmům? Jako požitkářce se mi líbí něco víc na Velikonoce, než pomerančové šťávy (ikdyž mezi námi je v období jarního detoxu piji častěji). Vína, která...

Mladá vinařka z Hustopečí poprvé představí svá vína

Připravte si pohárky, objednejte poznávací sadu vín a vychutnejte si živý přenos online degustace 7.dubna v 20 hod. s vinařkou Ing. Libuší Vrbovou a sommelierem Radovanem Vargou.

Jak se dělá řízená a ne(z)řízená degustace vín ?

Asi každý z nás zažil degustaci řízenou. Ve sklepě, kde mu vzorky odprezentuje vinař, v restauraci od sommeliera (většinou navíc párovanou s jídlem), anebo v pohodlí domova v rámci projektu eDegustace. Kromě samotného výkladu a informací nám povolaný člověk prozrazuje o něco více. Vzorky za sebou následují v pořadí, v jakém zvolí.

Co má společného vinařova žena a výrobce kouzelných hůlek?

…ANEB CO JE NA PRÁCI VINAŘE NEJKRÁSNĚJŠÍ?  Být vinařem (potažmo jeho ženou) je zaměstnání jako každé jiné a i když je víno vaší vášní, jsou dny, kdy je to prostě práce, do které se vám nechce. Nedovedete si představit ten pocit, kdy vážně, ale vážně nemáte chuť na víno, a přesto víte, že vás čeká večerní „přesčas“ v...

Zvláštní vůně ve víně – chyba nebo záměr?

Víno – to je radost. Radost z příjemné, svěží ovocné vůně a chuti znásobená nějakým tím procentem alkoholu. Co když ale jdeme ve svých poznatcích trošičku dál a ve víně najdeme i méně obvyklé vůně či chutě? Je to o „velkých vínech“, kterým z nedostatku zkušeností spíše moc nerozumíme, a nebo se prostě jedná o...

eDegustace

Kam vyrazit za vínem v letošním roce ?

Po zimním spánku se všichni pomalu probouzíme a začínáme se rozhlížet, co se kolem dokola děje zajímavého. Nejinak je tomu i ve vinařském světě. Tak se pojďte mrknout na naše tipy, kam vyrazit v první polovině roku.

eDegustace

5 faktorů, které naprosto rozhodují o kvalitě vína

„Dobré víno se dělá ve vinohradě“ – s tímto sloganem, případně nějakou jeho obdobou, jste se již určitě nesčetněkrát setkali při prezentaci různých vinařství. Když se totiž na ten kousek zaslíbené země podíváme ze širší perspektivy, zjistíme, že hlavních faktorů, které rozhodují o kvalitě vína – proč právě z tohoto vinohradu je tak dobré víno, je...

nejlepší ledové víno

Lidé stále neví, co je ledové víno.

Příroda zase po dlouhé době ukázala svoji sílu. Taková zima a tolik sněhu, to už jsme tu dlouho neměli. A vypadá to, že jaro ještě hned tak nepřijde. Proč si tedy nepopovívat o ledovém víně, třeba se Vám pak bude lépe čekat na oteplení. Jaké ledové víno je nejlepší?